Geoblog.pl    triodorio    Podróże    Latin America / Ameryka Łacińska    Niepokoj Oceanu Spokojnego

Niepokoj Oceanu Spokojnego

Gwatemala
Gwatemala, Monterrico

Ocean Spokojny na wybrzezu Gwatemali wcale nie jest taki spokojny. Ma w sobie niesamowita sile. Probuje sie z nia zmagac, ale konczy sie na dwoch 15-minutowych walkach, w ktorych przegrywam. Fale nie wygladaja groznie - woda spienia sie wlasciwie przy samym brzegu. Pozory jednak myla. Sila, z jaka te niewielkie fale uderzaja o piasek, jest ogromna! Stoje w wodzie po kolana. Fala powracajaca z brzegu do oceanu ciagnie mnie z cala swoja moca ku glebinie. W tym samym czasie nadchodzi kolejna fala, ktora gora pcha mnie w przeciwnym kierunku. Podcinaja mi nogi. Upadam.

Jestem w Monterrico - malenkim miasteczku na wybrzezu Pacyfiku. To miejsce jest tak inne od wszystkich nabrzeznych, nadoceanicznych miejsc, ktore widzialam dotad. Wyroznia je czarny, powulkaniczny piasek i pustka. To miejsce lubie chyba najbardziej. Nie ma tu wielu turystow. Spaceruje po wymarlej plazy i patrze, jak armie bialych, spienionych fal wkraczaja co chwile na terytorium czarnego piasku. Naturalny negatyw, wywolujacy bardzo pozytywne zjawisko;)

Przechadzam sie tez po miasteczku, niesamowicie spokojnym i cichym. Spotykam ludzi, jem obiad, kupuje owoce i wracam na moja plaze. Moge godzinami patrzec na ocean. Hipnotyzuje mnie swoja moca i niespokojnym pomrukiwaniem. Nagle budze sie z zamyslen i widze, ze juz zachodzi slonce. Rybacy ruszaja na nocny polow, a zlote swiatlo odbija sie w tafli oceanu. Wielka mala chwila. Czasami tak trudno mi uwierzyc, ze jestem wlasnie tu, wlasnie teraz. Pisze na piastku dwa slowa: "ja" i "piekno". Potem zloto przemienia sie w czerwien. Karmazynowa kula odprowadza mnie do hostelu.

Wieczor spedzam z poznana w hostelu para i dziecmi wlascicielki, ale potem ide jeszcze raz zaczerpnac towarzystwa oceanu. Nad mroczna i mruczaca woda ktos zapalil gwiazdy i ksiezyc w ksztalcie litery U. Gdzies tam polyskuja ogniska, ktos spiewa, ktos patrzy. A ja szepcze do ucha Pacyfiku slowa pozegnania. On odpowiada. Calonocna, szumiaca mantra. "Wroc..."

Ania
Ania - 2009-02-06 21:28
zdjęcia poprostu śliczne.. ciepło i piekno tego co tam zobaczyłaś i co tak bardzo Cie zauroczyło,az z nich promienieje ..do tego stopnia,ze chce sie jechac w taka podróż..
zaglądam codziennie.i czasem zastanawiam sie..co bede czytała z takim zaciekawieniem kiedy ta podróż sie skończy...3mam kciuki i pozdrawiam choc nie znam ;)
p.s.
-czy ktos ci mówił,ze masz palce jak z komiksu?

Panna Anna
Panna Anna - 2009-02-07 05:03
Wielka stopa! :D

mama Ewel
mama Ewel - 2009-02-08 11:04
Pani Dorotko!
to zdjęcie na którym jesteś Ty i zachodzące słońce- wygrywa! Jest najlepsze ze wszystkich! Gratuluję, czekamy na Ciebie , wracaj!

(Pani) Aneta
(Pani) Aneta - 2009-02-08 15:08
Przypomniało mi się to Twoje zdjęcie 'JA' zrobione z kamieni, które wisiało przed wejściem na kółko... ale to dawno było... Pozdrowionka ciepłe :)

KARiDOR
KARiDOR - 2009-02-08 16:47
Zgadzam sie z Mamą Ewel - mi też to zdjęcie się najbardziej podoba.
Ps. Wracaj nam szybko do Halifaxu, bo brakowało Cię na Adasiowym bilardzie i Radkowych urodzinach!!! To pisamm ja - Dor ...ale myślę, że Kar się ze mną zgadza :)

Radek
Radek - 2009-02-09 10:50